Vyhodnocení kaprových závodů

První květnový pátek patřil Kaprařským závodům Sedlčany - 40 hodin lovu.
 V 7,30 ráno se sešli příznivci rybářského sportu na staré silnici u retenční nádrže v Sedlčanech. Tuto akci si nenechalo ujít 19 týmů, jejichž členové spolu s pořadateli zabrali veškeré parkovací prostory. Týmy sestávající ze dvou až tří členů letos tvořilo i několik dětí.
Po stručném úvodním slovu pořadatele se přešlo rovnou k losování lovných míst. Hned poté se závodníci přesunuli do vylosovaných sektorů, rozbili tábory a začali vymýšlet strategii lovu. Odbitím dvanácté hodiny na sedlčanském kostele sv. Martina závod započal.
Počasí závodníkům od začátku zrovna nepřálo. Závody byly ovlivněny prudkým snížením teplot cca o 10°C. Obě noci dokonce mrzlo.Toto ochlazení doprovázel silný vítr, který neustále měnil svůj směr. Ryby reagovaly absolutním odmítáním potravy, ale morálka závodníků zůstala silná. Dokonce místní domorodci, znalí poměrů a bohatosti tohoto revíru (č. 411 062 - Mastník 1), po hodině marného snažení mávli rukou a odcházeli domů se slovy: „To vůbec nemá smysl.“ Závodníci však vydrželi a pár ryb se nakonec přece jen dočkali.
Očekávání pořadatelů v množství úlovků se tak ani zdaleka nenaplnila, přesto hodnotí průběh závodů velmi kladně. Bodovaných ryb (kapr a amur nad 53 cm včetně) bylo odchytáno 14 kusů, nebodovaných cca 100 kusů. Každá bodovaná ryba týmu přinesla počet bodů identických s její délkou. Celé závody probíhají ve sportovním režimu a všechny odlovené ryby jsou vráceny vodě.
Závody zůstaly napínavé až do samého konce, o stupních vítězů rozhodly doslova poslední minuty. Rozdíl mezi prvním a druhým místem činil pouhé čtyři body (tj. 4 cm). Odměny byly připraveny pro první čtyři týmy, dále pro lovce nejdelší ryby. Kromě toho se vyhlašovala i jedna netradiční cena věnovaná přímo generálním partnerem závodu - Rybářské potřeby "U Habakuka." Touto cenou byl gumový rybářský člun připravený pro poslední tým. Záměrem této ceny byla snaha motivovat závodníky vydržet až do samého vyhlášení výsledků, kde měli vzdát hold vítězům, což se podařilo, neboť do konce vydrželi téměř všichni.
Tým umístěný na prvním místě obdržel poukázku na nákup rybářských potřeb v hodnotě 10.000,-Kč, k tomu medaile, poháry v podobě půllitrů s pamětním broušením a navíc zapůjčení vozu Toyota Rav 4 na víkend. Druhý tým se mohl těšit z poukázky na 7.000,-Kč, medailí a pohárem s objemem 0,4 l. Třetí tým si odnesl 4.000,-Kč, medaile a poháry 0,3 l. A konečně čtvrtý tým čekal nákup za 2.000,-Kč.
Lovec nejdelší ryby závodu, kterou byl kapr měřící 70 cm, obdržel poukaz v hodnotě 2.000,-Kč, k tomu "tuplák" s broušením a vůz Toyota Hilux s plnou nádrží na víkend.
Vzhledem k apatii rybí obsádky se o poslední místo losovalo, což vykouzlilo na prochladlých obličejích závodníků úsměvy.
Krásným gestem účastníků i závodu samotného jako celku byla podpora dětského rybářského kroužku MO Sedlčany. Děti byly obdarovány poukázkou na nákup rybářských potřeb v hodnotě 2.000,-Kč, 5 pruty, 5 navijáky a dalšími drobnostmi.
Obrovské díky patří všem závodníkům, pořadatelům a v neposlední řadě také sponzorům.
Vyjma generálního partnera závodu rybářské potřeby "U Habakuka" závod sponzorovali také:
Jiří Habarta
Vilém Mrázek
Toyota Dolák
Martin Bartiš
Lukáš Skořepa

Poděkování patří také MO Sedlčany za propůjčení revíru pro uskutečnění těchto závodů.

Tak snad zase za rok anebo dříve někde u vody!